петак, 31. мај 2019.

6. Festival fantastične književnosti Art-Anima

  

            U gužvi i akcijama oko predstojećeg izdavanja NAŽIVO 3.0 (pretplata traje do subote 1. juna uveče! to je SUTRA!) i drugih horor planova ne stigoh na vreme ni da vas izvestim da je upravo počeo, i uveliko traje šesti po redu Festival fantastične književnosti Art-Anima. Valja naglasiti da dr Ghoul tradicionalno učestvuje na ovom festivalu (po šesti put!) – ovog puta u promociji Ligotijevog DNEVNIKA NOĆI, ali i u razgovoru s Ilijom Bakićem, velikanom domaće fantastike, povodom njegove nove zbirke priča. Takođe sam prisutan i u upravo izašlom novom broju godišnjaka Književna fantastika, sa radom o motivu osvete kod Poa koji ćete premijerno ovde čitati (u POETICI HORORA nisam se time bavio). Evo detalja o svemu tome.

6. Festival fantastične književnosti Art-Anima

30. maj – 02. jun 2019. (četvrtak – nedelja)
Klub galerija Polet, Cetinjska 15, Beograd

03. jun 2019. (ponedeljak)
Svečana sala Opštine Vračar, Njegoševa 77, Beograd

Kao i svake godine, i ove smo za ljubitelje pisane reči pripremili mnoštvo zanimljivih tribina i promocija na kojima će učešće uzeti brojni značajni domaći pisci, urednici, izdavači, kritičari i teoretičari fantastične književnosti.
Program se održava na dve lokacije: u klubu galeriji Polet i Svečanoj sali Opštine Vračar.
Ulaz je slobodan.

PROGRAM

ČETVRTAK, 30. maj 2019.
(Polet, Cetinjska 15, Beograd)

17.00
Promocija časopisa Književna fantastika
Mladen Jakovljević, Dragoljub Igrošanac

18.15
Predstavljanje romana Proročanstvo Korota Gorana Skrobonje
Goran Skrobonja, Dražen Kovačević, Aleksandar Tešić

19.30
O pričanju priča
Oto Oltvanji, Galeb Nikačević


PETAK, 31. maj 2019.
(Polet, Cetinjska 15, Beograd)

17.00
Predstavljanje romana Led Jaceka Dukaja
Dejan Ajdačić, Jelena Jović, Jelena Nidžović

18.00
Predstavljanje zbirke Četiri reke izviru u raju i ine plovidbe Ilije Bakića
Ilija Bakić, Dejan Ognjanović
Zbirku Četiri reke izviru u raju i ine plovidbe (Agora, 2019) čine tri novele – „Prahovi ma čiji“, „Vetar ne nosi ničije glasove“ i „Četiri reke izviru u raju“ – objedinjene oko istog motiva: plovidbe rekom-morem-okeanom. Ali, to nije plovidba nervoznog Gordona Pima po mare incognita romantičarskog očaja niti znojavo putovanje bezvoljnog kolonijalnog trgovca Kerca niz tok reke koja teče između mračnih stabala i mreže lijana nepoznate džungle, nego pre divlja i nejasna plovidba u magli u kojoj se i seni bogova davno pomrlih rasipaju u prah na tek ovlašni dodir, plovidba u kojoj se svet bez obala osipa i nestaje pred očima već mrtvih junaka.

19.00
Predstavljanje romana Krug Koiđija Suzukija
Dina Hrecak, Dragan Jovićević, Dragana Bekić

20.00
Predstavljanje zbirke priča Dnevnik noći Tomasa Ligotija
Dejan Ognjanović, Nikola Vitković
U razgovoru o poetici i značaju američkog pisca Tomasa Ligotija, a povodom upravo izašle druge zbirke priča ovog autora na srpskom, učestvuju Dejan Ognjanović, urednik edicije „Poetika strave“ (Orfelin) i pisac pogovora ovoj knjizi, i Nikola Vitković, autor ilustracija za koricu i unutrašnjost knjige, koji će govoriti o Ligotijevom uticaju na njegov rad, o ikonografiji i motivima ovog pisca i o izazovu vizualizacije njegovog pomerenog, jezovitog sveta.
Najhitriji će moći da na promociji nabave ovu knjigu, kao i još neka Orfelinova (NEKRONOMIKON itd) i Ghoulova (KULT GULA) izdanja...


SUBOTA, 01. jun 2019.
(Polet, Cetinjska 15, Beograd)

16.00
Tribina: „Sabrinina magija između feminizma i drugosti“
Stefan Žarić, Nada Pavlica, Milica Ulemek

17.30
Tribina: „Savremena feministicka fantastika“
Maja Abadžija, Nađa Bobičić, Aleksandra Mališić

19.00
Promocija: Providens Alana Mura
Goran Skrobonja, Nikola Dragomirović, Darko Tuševljaković
 

NEDELJA, 02. jun 2019.
(Polet, Cetinjska 15, Beograd)

17.00
Tribina: „Ženska mitologija u fantastičnom romanu za decu i mlade“
Ivana Mijić, Jasmina Marković Karović, Jelena Lalatović, Vesna Maričić

18.30
Razgovor o piscu: Džordž Sonders
Adrijan Sarajlija, Nikola Petrović, Nađa Bobičić, Kristina Kulauzov Filipović

20.00
Dodela nagrade za promociju fantastične književnosti Dejanu Ajdačiću
Dejan Ajdačić, Zoran Stefanović


PONEDELJAK, 03. jun 2019.
(Opština Vračar, Njegoševa 77)

17.00
Predavanje: „Internet i distopijska vizija E. M. Forstera sa početka 20. veka“
Nataša Tučev

18.00
Predavanje: „Veličanstveni snovi i distopijski košmari: Motivi medicine u naučnoj fantastici“
Srđa Janković

19.30
Predavanje: „Društveno politički život ’vampira’ na Balkanu“
Danilo Trbojević


            Više detalja o predavanjima i učesnicima potražite na sajtu festivala.


Časopis Književna fantastika, koji uređuju Dragoljub Igrošanac i Mladen Jakovljević, a objavljuje Kontrast izdavaštvo u saradnji sa sajtom Art-anima.com, zaljubljenicima u začudno i čudesno već tradicionalno donosi veliki broj priloga o savremenim i klasičnim ostvarenjima fantastične književnosti.
Ovogodišnje izdanje posvećeno je Edgaru Alanu Pou, budući da se ove godine navršava 210 godina od rođenja i 170 godina od smrti ovog  američkog pesnika, pripovedača i teoretičara. Uz tekstove o Pou, koje potpisuju Nađa Bobičić, Milena Benini i Dejan Ognjanović, centralni deo publikacije čini prozni blok sa pričama Nikole Petrovića, Adrijana Sarajlije i Paskala Malosa, francuskog autora koji je detaljnije predstavljen u esejističkom bloku.
Pored priloga o Malosu, esejistika donosi tekstove o savremenoj japanskoj fantastici (Dine Hrecak), o astrobiologiji i imunologiji u kontekstu Velsovog Rata svetova (Srđe Jankovića), romanu Led Jaceka Dukaja (Dejana Ajdačića), fantastičnog u tragediji Dr Faust Kristofera Marloa (Milene Kaličanin), prirodi autoriteta i sadržini lekcija u Tolkinovom Gospodaru prstenova (Danijele Petković).
Deo o velikanima fantastike dopunjuje Oto Oltvanji prilogom o razlozima zašto voli Harlana Elisona, dok Nikola Dragomirović čitaocima predstavlja grafičku novelu Providens, u kojoj se prepliću poetike Lavkrafta i Alana Mura.
O ekranizacijama književne fantastike ove godine pišu Miloš Cvetković i Mihajlo Vitezović. Filip Rogović potpisuje priloge o romanu Stanar Rolana Topora i Black Light Miomira Petrovića, s kojim je uradio i intervju. Pisac i kritičar Ilija Bakić potpisuje tekst o romanima Prodor božanskog Filipa K. Dika i Proročanstvo Korota Gorana Skrobonje, Đorđe Pisarev predstavlja zbirku novela Četiri reke izviru u raju i ine plovidbe Ilije Bakića, a Dragoljub Perić daje osvrt na knjigu Vampiri u Srbiji u XVIII veku.



уторак, 28. мај 2019.

HOROR PLANOVI ZA 2019.

  

            Samo zato što ste se Azatotu (a i Ghoulu) popeli na vr' pipka zapitkujući, zapitkujući i zapitkujući - evo, najzad, šta hororično spremamo ove godine, u Orfelinu, a i šire.

            Pošto je čak i Azatot prvo sebi pipak napravio, da vidimo za početak šta radi

GHOUL PRESS
            Najveća izdavačka kuća u Niškoj banji i široj okolini ove godine već je izbacila spektaklarno tvrdokoričeno 500-stranično monumentalno izdanje KULT GULA: PRVIH 10 GODINA – svojevrsnu Bibliju horora (i više do toga: mraka, ludila, listiju, crnog humora, Srbovanja itd) sa listama, rivjuima, kritikama, izveštajima, listama, knjiškim osvrtima, tiradama i – listama!
            Ovu lepoticu, gde na jednom mestu imate nabrojano skoro sve što možete poželeti od filmskog horora, još neko vreme ćete moći da nabavite za samo 900 din – jedino direktno od autora, tj. mene!
            Ako ste na ovom blogu od JUČE, ili je ste tu odavno i već je počeo da vas drma Alchajmer – podsećam: sve što o ovoj knjizi treba znati piše OVDE!
Pišite na dogstar666 at yahoo dot com radi dogovora!

            Ali to nije sve!
            Nakon spektakularnog uspeha KULTA GULA, naš vredni Niškobanjac GHOUL PRESS već je najavio NAŽIVO – treće, ultimativno izdanje kultnog romana!

            Ispod je korica, by David Tankosić:



            Za ovu knjigu odavno je raspisana pretplata, a rok da se pretplatite i da budete ovekovečeni u zahvalama na kraju imate još samo 4 dana, tačnije – do 31. maja! Ne časite ni časa, svi vi koji ste se do sada nećkali, oklevali, premišljali i cenjkali! Nemoj sutra da vas deca pitaju: „Gde si ti bio, tata, kad je Gul izdavao NAŽIVO, i zašto tvoje ime ne vidim među njegovim pretplatnicima, a? Ako već nisi mogo da svrgneš Psiha, ako već nisi povratio Kosovo, mogo si barem da ovaj svet, i Srbiju, učiniš bar malo lepšim pomogavši Gulu – a ti nisi učinio čak ni to?!“
Pišite na dogstar666 at yahoo dot com radi dogovora!
            Izbegnite takve neprijatne porodične razgovore smesta, uplativši 800 din za ovu knjigu, koja izlazi oko 15. juna, a svoju prvi promociju imaće u Beogradu, u klubu POLET, u utorak 18. juna!
            Zašto baš u Beogradu? Pa samo zato što je oko 90% dosadašnjih pretplatnika baš iz tog simpatičnog, knjigoljubivog gradića! A imaju i dovoljno veliki standard tamo da za samo jednu jedinu (istina, tvrdokoričenu) knjigu daju čak 800 din, dok za to vreme na Jugu za te pare se jedna četvoročlana porodica prehranjuje mesec dana!
            Ali ozbiljno: ako imate samo I izdanje, onda prosto morate nabaviti OVO, jer je drastično drugačije (bolje) od prvoga; ako imate drugo izdanje, treće vam jeste potrebno (zbog trajnijeg poveza, zbog novih dodataka, zbog doteranog teksta...) ali nije baš neophodno, ako nemate za leba.
            Ako je neko ovde pao s Jugota i nema pojma o čemu pričam, sve što treba znati o NAŽIVOM u najnovijoj inkarnaciji lepo i jasno piše OVDE.
            PS: Neka vas u želji da budete pretplatnik knjige NAŽIVO ne zaustavi takva tričarija kao što je „Eh, trenutno nisam pri parama – ne mogu da uplatim do 31-og maja pa da me jebete!“ Dovoljno je da se, najkasnije do 31-og, javite mejlom na moju adresu i izrazite želju, nuždu, poriv, nakanu, nagon, potrebu, snažnu sklonost, orijentaciju ili opredeljenje u tom pravcu: to će biti dovoljno da vas unesem u Spisak, a platićete kad budete mogli (ako je to u bliskoj budućnosti, tokom juna, a ne „za dve, najviše tri godine“).
            PPS: Ko još nije uzeo KULT, a želi i NAŽIVO, ove dve knjige može naručiti zajedno, pa ukupnoj ceni od 1.600 din (ptt uračunat)!

ORFELIN

            U ovom trenutku se istovremeno prevode čak tri knjige iz edicije „Poetika strave“.
            Podsećam da su dve već izašle od početka godine, i to STANAR i DNEVNIK NOĆI. Imajte na umu da će urednik ove edicije, i vaš omiljeni bloger, naživo promovisati ovu potonju knjigu, i Ligotija uopšte, zajedno sa Nikolom Vitkovićem, koji je uradio predivne korice i unutr. ilustracije – i to će se desiti već 31. maja, takođe u POLETU, u okviru Art-Anima festivala. Tom prilikom imaću pri sebi desetak primeraka ove knjige za najbrže i najupornije.
            Prosta računica (2 + 3) kazuje da će se na Sajmu knjiga u oktobru Orfelin pojaviti sa čak PET (5!) knjiga iz „Poetike strave“ izašlih u 2019. godini. Poređane po najverovatnijem redosledu izlaženja, to su:

1)      PAUK i drugi užasiH. H. Evers
Avgust.

Moj izbor deset najboljih horor priča velikog, i nekada veoma popularnog nemačkog pisca s početka 20. veka. Naslovna priča „Pauk“ je jedna od najčešće antologizovanih, i u svetu i kod nas, ali tek u ovoj knjizi imaćete priliku da po prvi put na srpskom pročitate i druge priče, jednako odlične, mračne, morbidne, germanski sadističke i nešto krvavije nego što vas je Orfelin do sada navikao.

            2) DECA NOĆI i druge horor pričeRobert E. Hauard
            Septembar.
            Moj izbor deset najboljih horor priča velikog i nekada veoma popularnog pisca – Lavkraftovog savremenika i dopisnika, a u hororu definitivno HPL-ovog učenika. Znate ga kao „Tatka na Konana“, pisca fantazije i avanture – upoznajte ga sad, po prvi put na srpskom kako dolikuje i u mračnom, horor ruhu. Ima tu i lavkraftovskih horor priča, i nekih na druge horor teme (npr. vudu, drevne civilizacije, „mali narod“ iz Makenovih priča)...

            3) MRAČNI BOGOVI – T. E. D. Klajn
            Septembar.
            Jedan od mojih najomiljenijih savremenih pisaca horora premijerno će na srpskom biti predstavljen sa svojom epohalnom zbirkom novela iz 1985. godine – u prevodu dr Ognjanovića. Sušta genijalnost koja će, kao i ove druge, biti detaljnije najavljena kad tome dođe vreme, tamo negde letos ili u ranu jesen, pre sajma... Osavremenjeni Lavkraft u urbanom ambijentu Njujorka, Majamija i drugde. Odličnu koricu već je napravio Nikola Vitković, ali obznanićemo je malo kasnije...


            A posle Sajma?
            Do kraja godine, ili max. u januaru, izlazi OKRETAJ ZAVRTNJA i druge priče o duhovimaHenri Džejms (novi prevod).
A u 2020. očekujte još i ovo:
- TAJNI SAPUTNIK i druge mračne pričeDžozef Konrad. Da! Autor genijalnog SRCA TAME ima nekoliko horor priča koje će biti po prvi put prevedene na srpski; najverovatnije by Dr Ghoul!
- BOŽJI VUKOVIAldžernon Blekvud: još odličnih priča genijalnog Blekvuda...
- SLUČAJ ČARLSA DEKSTERA VORDA  – H. F. Lavkraft – novi, popravljeni i anotirani prevod HPL-ovog brutalno mračnog okultnog horor romana. Prevodi dr Ghoul.
Plus: zbirka priča jedne izuzetne savremene spisateljice! Plus: ako dobijemo pare od izvesnih fondova, izuzetan roman mog omiljenog Belgijanca. Plus... možda još ponešto u ediciji „Poetika strave“.
Plus: u pripremi je jedna velika antologija za ediciju „Crna mačka“, ali ona neće biti gotova za Sajam. Nećemo da žurimo: kad bude, biće.
Plus: razmatra se jedan domaći autor za „Gluvo doba“...
Planova je mnogo: i naslove i autore imamo spremne za idućih 20 godina, a da li ćemo toliko opstati, pa i preživeti (finansijski i biološki) – ko to zna?

            Izvan horor izdanja, evo šta još Orfelin sprema za ovu godinu.
Za Sajam izlazi fantasy roman Naomi Novik Uprooted (koji se, istina, u prevodu Save Kuzmanovića verovatno neće doslovno zvati Iskorenjena nego nešto slobodnije; videćemo), obimnu knjigu na preko 400 strana velikog B5 formata.
Evo šta je o knjizi rekla Ursula Le Guin:
„The magic in Uprooted, with its realistic moral dimension, is so vividly believable that it almost seems you could work the spells. But the book will do that for you.“
A Lev Grossman:
„Wild, thrilling, and deeply, darkly magical. An instant classic.“
A Robin Hobb:
„Enchanting in every sense.“

Treba najaviti i novu ediciju „Noć republike“ u kojoj će se pojavljivati proza nastala na bivšem jugoslovenskom prostoru. Za ovu godinu, u septembru, planiramo dva romana, od kojih će jedan biti roman Milenka Bodirogića sa radnim naslovom Po šumama i gorama ili Izludele planine. A drugi neka, za sada, ostane tajna.

OSTALO

Za Makondo ću verovatno prirediti još jednu zbirku priča E.T.A. Hofmana, u sličnom maniru kao nedavni PESKAR; MAJORAT (ilustrovano, fino, tvrdo, itd), ali mislim da će to izaći tek iduće godine.

Imam gotovu knjigu – EKSTREMNI POGLEDI – izbor mojih novijih eseja i radova na horor teme, objavljivanih u stručnim časopisima i zbornicima, u zemlji i inostranstvu. Neki nikad nisu izlazili na srpskom, a neki jesu, ali na opskurnim i teško dostupnim mestima. Ali nisam siguran da li imam izdavača, jer se nešto nepredviđeno izdešavalo u međuvremenu, pa ću još videti ko će i da li će i kad će ovo izdati.

Prilično je izvesno da ću ove godine prevoditi jednu kapitalnu knjigu iz oblasti filma – meni lično najznačajniju ikada – ali još se pregovara o pravima i uslovima, pa neću još da najavljujem konkretno. Pošto je obimna, ne verujem da će biti gotova do Sajma, mada... ko zna...

Radi se još na ponečemu, ali da ne uročim, čuće se, kasnije, kad se preciznije uobliči i ostvarenju približi.

PROMOCIJE i NASTUPI:
31. maj
Beograd, „Polet“, Art-Anima festival fanta-književnosti
18h: vodim razgovor sa Ilijom Bakićem o njegovoj najnovijoj zbirci priča.
20h: predstavljam Ligotijev DNEVNIK NOĆI zajedno sa Nikolom Vitkovićem, ilustratorom.

18. jun
Beograd, „Polet“,
Svetska premijera III izdanja romana NAŽIVO
18h

19. jun
Beograd, Univerzitetska biblioteka
Pričam o hororu na filmu zajedno sa još jednim učesnikom (čeka se njegova definitivna potvrda o učešću)

Posle toga, moguće da dođem u Novi Sad. Ili odmah nakon ove dve u Bg, ili ubrzo zatim, do kraja juna, ili početkom jula. Takođe se pregovara i sa Kragujevcem za kraj juna.

16-20. jula
Grossmann festival, Ljutomer, Slovenija
Predstavljanje „Poetike strave“, NEKRONOMIKONA, NAŽIVOG, KULTA GULA...

Petak 13. septembar
Vrnjačka banja
Narodna biblioteka
Predstavljanje „Poetike strave“, NEKRONOMIKONA, NAŽIVOG, KULTA GULA...

Biće toga još... Stay tuned...



четвртак, 23. мај 2019.

BRIGHTBURN (2019)



**(*)
2+

            Zamislite priču o SUPERMENU: sve isto, padne kapsula sa alien bebom na Zemlju, u američku provinciju (a gde bi drugde?), mladi par mrtav ladan usvoji vanzemaljsko „dete“ kao svoje (!), a ono ubrzo počne da ispoljava nezemaljske moći. Ali, pazi twist: mali alien je ZAO, i svoje moći ne koristi da spasava nemoćne, nego da - ubija. Wow, PSIHO-SUPERMEN!


            Ili, bolje reći, IMA NEŠTO ČUDNO SA BRENDONOM (jer tako se ovde psiho-klinja zove).
            Idemo! Snimaj! Direktno sa salvete na koju si nažvrljao ovu ideju čim ti je sinula!


            I to je glavni problem ovog filmića – paradigmatičan za filmotvorstvo danas uopšte, a žanrovsko naročito: solidna PREMISA, fin koncept, ima čak i par lepih vizuelnih idejica – taman kolko za u trejler, da se navade naivni! – ali je to skroz nerazrađeno, nesažvakano, nesvareno, nego odma VOZI, MILE, od prve zamisli do finalnog filma preskočeni skoro svi bitni koraci, jer su brzopleti tvorci požurili da brzopletoj (?) publici što pre uvale fino upakovan koncept, u šarenoj ambalaži: samo što, kad otvorite tu primamljivu kutijicu, u njoj je jedno veliko NIŠTA.
Salveta sa koje je snimljen ovaj film

            Sve je ovde telegrafisano, sve je preko prečice dato: svi znaju priču o SUPERMENU, super, eto nama brenda i trenda, nema se tu šta objašnjavati i rupa u saksiji izmišljati, znate priču... Videli smo već dva milion EVIL KIDS filmova, pa se nećemo sad praviti kao da prvi put pričamo ovu storiju o roditeljima koji počnu da sumnjaju da je njiovo zbogomče možda MALI MANIJAK. Sve se tu već u startu podrazumeva, nema vremena za Tuluz a kamoli za građenje iole kredibilne drame – u jednoj sceni mali psiho odbrusi svom tatku u dajneru, ispolji bezobrazan neposluh pred grdnim svetom (za koji bi u Srbiji smesta dobio šljagu, rođendan il nerođendan!), samo što ne istepa tatka; u sledećoj, srećna mala porodica se ponaša kao da se ništa nije desilo, idemo dalje, bla bla...
Ćale, nemoj ti ustanem da ti zalepim dve-tri vaspitne sad!

            Pazite, u redu je igrati se klišeima; fuck, pa cela pop kultura je sačinjena od poigravanja sa njima (iliti, kad im to uspe, kad su pametniji nego što treba – sa arhetipovima; a ako im ne uspe, umesto poigravanja pričamo o prežvakavanju). I nije problem ovog filma što je priča krcata kliše-likovima, kliše-situacijama, kliše-dramaturgijom, kliše-završetkom, koliko što ti klišei nisu oživljeni sa dovoljno DUHA, ljubavi, znanja i veštine da bi prodisali, prohodali, živnuli.  
Plavuša u opasnosti!

Nije poenta dobrog žanrovskog filma da vam otkrije točak, nego da vas dobro, memorabilno provoza kao da se nikad do tad (tim putem) niste vozili. Bedasti BRIGHTBURN to ne čini; delom jer ne ume, delom jer čak tako nešto ozbiljno i ne pokušava. On je bio toliko oduševljen samim sobom već na nivou salvete da se posle više nije ni trudio: ta salveta kao da je odmah ubačena u neku mašinu-za-scenarije, ili je data nekom intern-odradeku koji je od fotorobota 200 prethodnih EVIL KIDS filmova skarabudžio ovaj ovde, dvesta prvi.
Mališa je otkrio pornografiju - tačnije, Alien Porn

            Jedino čime se ovo ističe jeste nešto više krvi u tri scene filma. Za ljubitelje splatera, baš lepo; fala vam na tome; ali realno, čak i to preterivanje sa splaterom je neprikladno OVOJ suštinski PG-13 pričici (a ako se skrati za oko minut, ovo bez problema može biti PG-13, jer mu je opšta intonacija infantilna i šećerasta a nimalo mračno morbidno stravoužasna).
Očno nasilje

            U dalekim 1980-im ovo bi bio B-film koji bi pisao, a možda i režirao, Tom Holand. On je, recimo, bio genije da uzme dobar koncept, ali umesto da tu stane – on ga razradi, naDAHne ga svojim DUHOM, razvije ga u nešto duševno i vrcavo i živahno i ljupko-zločesto; on zavrti svoj zavrtanj dva-tri puta, ne zadovolji se onim prvim navojem. Pa se tu onda angažuju neki simpatični, slikoviti, šarmantni glumci, pa vrhunski majstori za efekte... i onda dobijemo nešto što, iako suštinski prežvakava poznate stileme i miteme žanra, zapravo ih nadahnjuje i oplemenjuje (i konotativno i vizuelno) i čini nam se da gledamo nešto NOVO, sveže. I onda imamo takve zimzelene bisere B+ filma kao što su Psycho II, Fright Night i Child's Play, recimo.

            Ali, ta vremena su prošla; tako visprenih scenarista i reditelja danas nema (u Americi). Zato dobijamo ovu zaboravljivu, nebitnu, ispraznu bozu – koja je tim gora što je proćerdala potencijale od kojih bi neko kao vintage Holand ČUDA napravio (pazi samo taj cumming of age, kad tinejdž-hormoni probude Zlo... jaooo; ovde jedva taknuto- al ništa nije maknuto). Od materijala od kojeg je mogao da nastane moderni KLASIK o kome bi se pričalo u decenijama koje dolaze – smandrljana je ova poludupasta boza, pod producentskom šapom i kapom Džejmsa Gana (ČUVARI GALAKSIJE), koja će biti zaboravljena pre isteka ove godine.

            Klinac je dobar, ali mu scenario ne dâ da uradi skoro ništa zanimljivo, osim da pozira, u kostimu i bez njega (taman kolko za trejler!). Njegovo ponašanje je nekonsekventno, menja se lik od scene do scene, karakter ne postoji, jer mu se i motivacija menja iz minuta u minut. Do kraja nemamo pojma ni odakle je ni kako je ovde dospeo (slučajno? greškom? namerno? kao deo neke planirane invazije alien-bebića?), ni da li je i koliko svestan toga ko je, šta je i ŠTA HOĆE, pa je stoga i intelektualna i emocionalna involviranost skoro nepostojeća. Dal da brinemo ZA njega (siroti mali Džekil-Hajd, u srcu dobrog dečaka krije se uspavano ZLO – da li će mališan nadvladati, ili će Zlo pobediti?) ili OD njega (mali je čisto zlo, nema tu ništa ljudsko, sjebaće nas sve ako ga ne skembamo prvi, smesta ga spali napalmom!)...

            Koliko će ovo sve biti kliše i uvredljivo po mozak vidi se već u prvom minutu, kad kamera krene vožnju stanom našeg vrlog para, i prikaže nam telegrafski, odmah, da ih muči nemanje poroda...
            Valjda ove knjige na polici objašnjavaju i kako je danas, u 21. veku, kad je sve digitalizovano i sve pod kontrolom, tamo nekim Američanima pošlo za rukom da „usvoje“, odnosno kao svoje dete prijave neko čudo koje im je palo nadomak kuće ko zna odakle. Kako je sterilni par (koji je, kao takav, sigurno bio u evidenciji nadležnih državnih službi) naprasno dobio sina, izvadio mu papire, upisao ga u školu itd. sve po propisu, kao da je njiov, a nije. Pa čak i na Divljem Zapadu zvanom SRBIJA (gde čim dobiješ dete imaš 200 papira i pečata da izvadiš!) tako nešto teško da bi prošlo a kamoli u zemlji VELIKOG BRATA!
            Ali to je nebitan detalj, uzgred ga pominjem, zato što je film sranje; u dobrim filmovima takve stvari ili i ne primetiš, ili ti ne smetaju jer su zasenjene genijalnostima. Ovde to nema šta da zaseni, pa dokon mozak i takve stvari, dosađujući se ovom mehanički sklepanom storijom, pretura.
Prvi put s tatkom na jutrenje - muški razgovor o penisu, s uperenom puškom

            A koliko je sve tanko govori i jadno trajanje: jedva su zbudžili 80-ak minuta (bez špice) jer, a) nisu znali šta bi kad su potrošili svoju jednu i po ideju, i b) jer su se namerno stiskali i štedeli, ostavljajući rupe i gde nisu morali, nadajući se da će rulja da se uhvati na goli koncept, pa da im je stoga nastavak garantovan. Zato su (poput onih nekreativnih „naučnih radnika“, koji svoj jedva nekako napisan magistarski rad zatim cede u iduće tri knjige i šest radova) neke stvari, koje su možda imali na umu, ostavili za posle. Da se ne istroše. Ne znam koliko će im se ova šićardžijska strategija isplatiti. Rulja jeste neprobirljiva, i ume svašta da proguta, ali ako se na OVO primi, ako ovo zaradi dovoljno da se radi i nastavak onda... jadan je ovaj svet, i horor u njemu.
Samo vi plaćajte karte za OVO, pa ćete dobijati još više - OVOGA!

            PS: Kad smo već kod zle đece – što je podžanr koji je u zadnje vreme u Americi ponovo popularan (a to obično tako biva kad se mnogo zaoštre podele u društvu, kao danas između Trampovaca i onih protiv njega) – nedavno je procurio i The Prodigy (2019; nema veze s tehno-grupom) za koji važi slično kao za Brajtbern, samo još gore, jer tamo je već premisa debilna. Spojler: tamo je klinac zao zato što je fucking reinkarnacija nekakvog rumunomađarskog psiho-serijskog ubice koji je ubijen u trenutku kad se mališan rađao... Potpuni By The Numbers, bez trunke nadahnuća, predvidiv čak i u svom kraju: „Zlo dete pobeđuje – keva gine u uzaludnom pokušaju da ga spreči!“


            Uzgred, način na koji mali Brendon ubije svoju kevu na kraju BRAJTBERNA je jedan od retkih baš lepih i nadahnutih momenata, gde se na pametan i maštovit način koristi njegovo „supermenstvo“. Ali, to je too little, too late...

jedan STVARNO drugačiji Supermen

 A SAD NEŠTO SASVIM DRUGAČIJE:

Ako imam ovde čitaoce iz ZRENJANINA i okoline, ili ako znate nekoga tamo koga bi ovo zanimalo, prosledite im:
U petak, 24. maja od 19 časova u Gradskoj narodnoj biblioteci "Žarko Zrenjanin" biće predstavljena edicija "Poetika strave" izdavačke kuće "Orfelin" iz Novog Sada. Gost biblioteke ovim povodom biće dr Dejan Ognjanović, urednik edicije, pisac svih pogovora i prevodilac nekih od knjiga.
Biće reči i o Nekronomikonu i o Kultu Gula...