U subotu 21.10. počinje novi veliki beogradski Sajam knjiga. Mnogi kažu da će to biti poslednji na ovom mestu, jer su pohlepni gangsteri s vrha izdajničko-zlikovačkog režima bacili oko na tu lokaciju radi proširenja Bagdada na vodi. Dakle, iskoristite priliku i posetite ovu manifestaciju na lokaciji kao stvorenoj za nju, dok je nisu gurnuli negde na Surčin ili u Borču ili ko zna gde… Let’s party like it’s our last time!
Najvažnije: ja ću na Sajmu biti svih dana, od subote 21. do nedelje 29. u nekim razumnim časovima, verovatno ne pre 13h.
Moja baza će biti štand ORFELINA, tu ćete me najlakše naći, ali ako me nema, a želite neku moju knjigu ili potpis, recite njima na štandu da me dozovu, ako sam u tom trenu u lutanju po drugim štandovima.
A sada, evo mojih preporuka sajamskih nezaobilaznosti.
GHOUL PRESS
Na Sajmu ćete izdanja Ghoul Press-a – KULT GULA (horor kritike, eseji i liste), PROKLETIJE (roman), ZADUŠNICE (najnoviji, upravo izašli roman), NAŽIVO (4. izdanje) i DIVLJA KAPELA (zbirka priča) – moći da nađete na samo jednom štandu: držaće ih Kontrast izdavaštvo.
Takođe, imaću ova četiri naslova sa sobom, za one koji me nahvataju naživo, ali napominjem i naglašavam: na štandu Orfelina se te knjige ne prodaju.
Međutim, ako sam ja tu prisutan, možete ih kupiti ne sa štanda nego direktno od mene.
To su jedina dva načina/mesta na celom Sajmu gde ćete ih naći: KONTRAST ili ja uživo.
ORFELIN
Orfelin za Sajam izdaje dve nove knjige.
Barkerove KNJIGE KRVI, prvi put u opremi kakva priliči tom nezaobilaznom horor tekstu, Bibliji modernog horora koju svaka hororična domaćinska kuća mora da ima, i to u ovom, ultimativnom izdanju – sa popravljenim prevodima, brojnim ilustracijama i dodacima: detaljna BIOGRAFIJA, BIBLIOGRAFIJA I FILMOGRAFIJA.
Evo kako ta spektakularna knjižurina izgleda: prelistavanje na Jutjubu
Na Sajmu će svoju premijeru imati i dugočekani roman Marka Piševa TAJNI SVAT, u ediciji „Gluvo doba“ posvećenoj najboljem iz domaćeg horora.
Kao i KK tako se i TS prodaje već od prvog dana Sajma, ali ako želite Markov potpis i ćaskanje, on će na štandu biti i knjige potpisivati u petak 27.10 u 17h.
Detaljnije o obe knjige imate ovde:
A na štandu ćete moći da kupite i ranija izdanja edicije POETIKA STRAVE – mada ne baš sve naslove, jer jedno 5-6 njih su trenutno rasprodati. Neki su na izmaku i biće rasprodati tokom Sajma.
KONTRAST IZDAVAŠTVO
Svratite na ovaj štand da kupite moje knjige KULT GULA, PROKLETIJE, DIVLJA KAPELA, NAŽIVO (4. izdanje) i ZADUŠNICE.
Kontrast ima odličnu ponudu SF knjiga – Dik, Zelazni, Le Gvin… to obavezno osmotrite!
Plus, Kontrast izdaje i vrhunski domaći časopis knjiškog formata, KNJIŽEVNA FANTASTIKA u kojem ćete naći i moje tekstove i priloge, pa svakako i na to obratite pažnju i uzmite sebi.
Evo najnovijeg broja: KNJIŽEVNA FANTASTIKA.
U okviru Izdavačke delatnosti Odeljenja za književnost i jezik Matice srpske objavljena je knjiga Književni um i područja fantastike Vladislave Gordić Petković i Mladena Jakovljevića. Knjiga je rezultat rada na projektu Matice srpske „Paralelni svetovi i imaginarne teritorije u srpskoj i stranim književnostima“.
Monografija Književni um i područja fantastike predstavlja prvorazredni doprinos srpskoj nauci o književnosti, anglistici i komparatistici. Uz knjigu Zatočnik pete sile: fantastična proza Zorana Živkovića Ljiljane Pešikan Ljuštanović, monografija Vladislave Gordić Petković i Mladena Jakovljevića zadire u domen najsavremenije srpske fantastike i bavljenja delima srpskih pisaca koji su živi.
Sadržaj
Uvod
I Mentalni pejzaži fantastičnog
Rasplinuti pejzaži fantastičnog
Gormengast Mervina Pika: „Mentalni nameštaj“ fantastike
Objava broja 49 Tomasa Pinčona: „Da li da projektujem svet?“
Vilijam Gibson: Indiferentni „noar prorok“
Valis Filipa K. Dika: Od ludila do „preko potrebne objektivnosti šizofrenije
II Fantastična suočavanja
Pozajmljeni svetovi: Kontrasti i konteksti srpske i anglofone fantastike
Praktičari Sternovih pripovednih manevara
Insanokratija i govor zmija: Fantazijsko u prozi Milete Prodanovića
Suočavanje sa paralelnim svetovima u romanima Vilijama Gibsona i Mirjane Novaković
Fantazijsko i fantastičko u savremenoj prozi
Literatura
Biografije autora
BEDEM IZDAVAŠTVO
Novi kratki roman Mladena Milosavljevića VEČNA KUĆA je vrlo dobar, čitao sam ga u rukopisu i preporučujem ga. Horor je, klasičnog tipa, sa etno motivom. Sasvim nalik romanu JEZAVA, čiji bi rukavac lako mogao biti, a o kojem sam ovde naširoko pisao, i koji takođe savetujem da nabavite sad, ako već niste!FEDON
INICIJACIJA U MISTERIJE ANTIČKOG SVETA - Jan N. Bremer
Broširani povez sa
omotnicom
Format 15x23cm
Br str 399
GDE RUŽA I LOTOS CVETA -Nemanja Radulović
Format 15x23 cm
Br str 534
Broširan povez sa omotnicom
Nemam pojma šta je ovo i o čemu je, ali Nemanja je ozbiljan znalac ezoterije i književnosti, pa se nadam da se to i ovde vidi.
„GOVORI KARL GUSTAV JUNG“: INTERVJUI I SUSRETI
Priredili Vilijam Makgvajer i R. F. K. Hal
MITOVI S KOJIMA ŽIVIMO - Džozef Kembel
Broširani povez sa
omotnicom
Broj strana 358
FILMSKI CENTAR SRBIJE
PRIČA : SADRŽAJ, STRUKTURA, STIL I PRINCIPI PISANJA SCENARIJA - Robert Meki
McKee, Robert, 1941- = Маки, Роберт, 1941-
465 str. : graf. prikazi ; 21 cm
ROBOKAP I FILMSKI DVOJNICI : FILOZOFIJA I FILM - Goran Gavrić
214 str. ; 24 cm
TANESI
SPIRALA - Kođi Suzuki
nastavak kultnog horor romana KRUG (nove korice za novo izdanje)
Prevod s engleskog Dina Hrecak
Samo dan nakon događaja iz prve knjige, telo Rjuđija Takajame nalazi se na stolu za autopsiju, kod mrtvozornika i njegovog prijatelja sa fakulteta, Anda Micua. Ando, koji se još uvek bori sa smrću svog sina, uz pomoć kolege Mijašite, pronalazi tumor u Rjuđijevom srcu, za koji se veruje da je uzrok njegove smrti. Tumor, međutim, veoma liči na virus velikih boginja (koje su iskorenjene 1979.). Po završetku obdukcije, Ando pronalazi komad novina koje vire iz šavova na Rjuđijevom stomaku, sa nizom brojeva. Prisetivši se da su se kao studenti ozbiljno bavili kriptografijom, Ando dešifruje niz brojeva i otkriva reč KRUG, što ga neminovno postavlja na put ka neverovatnim otkrićima i zastrašujućim posledicama događaja započetih u prvom delu trilogije.
CRNI GUŠTER – Edogava Ranpo
prevod s engleskog Tatjana Simonović
Posle zbirke 13 STRAŠNIH PRIČA koja se pojavila baš za prošlogodišnji Sajam knjiga, ove godine jedan od najpoznatijih romana čuvenog Edogave Ranpoa – koga smatraju ocem japanskog horora – CRNI GUŠTER.
Radnja romana počinje na zabavi za Badnje veče u „Ginzi, najvećem i najprosperitetnijem delu Carskog grada“. Odmah opažamo misterioznu, zavodljivu ženu obučenu u crno, sa tetoviranim crnim gušterom na levoj ruci. Ona upoznaje mladića Đun-ćana, još jednog mračnog lika. Dok od nje traži novac i pomoć, da ga izvuče iz nevolje u koju je upao, ona smišlja plan kako da ga zaštiti. Ali po kojoj ceni? Avanture koje slede su tako pametno smišljene, s gomilom neočekivanih preokreta. Sve neodoljivo podseće na dela Edgara Alana Poa, kao i na Šerloka Holmsa i Arsena Lupena, sa izuzetkom jer je glavni antijunak ove priče nepoverljiva i fatalna žena. Cela priča je neprestana bitka između nje i detektiva Akećija Kogoroa (Ranpoov omiljeni detektiv). I kad pomislite da je neko od njih dvoje izgubio, sačekajte do sledeće stranice! Autorov stil je originalan, pomalo neobičan za današnje vreme, pošto se često obraća direktno čitaocu, dok je celokupan ambijent romana opisan na impresivan način, sa pravim gotičkim ukusom.
RED BOX
HOFMANIJANA – A. Tarkovski
Zamislite da je Tarkovski snimio horor! Kako bi on izgledao? Najpribližniji odgovor na to pitanje krije se u ovom nerealizovanom scenariju po delima E.T.A. Hofmana…
U interpretaciji Tarkovskog ne radi se samo o Hofmanovom dvojniku (Hofman-dva, iliti vitez Gluk), niti isključivo o Hofmanovoj potrazi za samim sobom, već su nemački romantičar i sovjetski filmski reditelj u ovom scenariju doživeli kompletnu intimnu simbiozu: u sifilitičnom anarhisti i alkoholičaru Hofmanu pravoslavni nihilista i povremeni melanholični pijanac Tarkovski pronalazi mogućnost da progovori u prvom licu.
NAŠ VRŠNJAK DYLAN DOG : [1986-2016] / Dinko Kreho
Polazeći od osobne priče o tome kako je zavolio stripove o Dylanu Dogu, londonskom istraživaču noćnih mora čije ga peto i pol čulo uvijek vodi ravno do čudovišta, duhova i situacija na granici jave i (lošeg) sna, autor povlači paralelu Dylanovog stripovskog univerzuma sa stvarnošću. Atmosfera nasilja, straha i iznevjerenih obećanja, stvarni zločinci mnogo strašniji od onih papirnatih – sve su to prijetnje suvremenog svijeta koje čitatelj osjeća na stranicama ovog stripa i stoga, kroz njegove crtane (anti)junake, i predobro prepoznaje stvarnost u kojoj živi.
Od prijetnje atomskog rata i AIDS-a, preko globalnog zaoštravanja nejednakosti i eksploatacije, do novih medijskih tehnologija i društva nadzora 21. stoljeća – čudovišta DYLANA DOGA čudovišta su našeg doba.
ALMA
ANGLOFONA NAUČNA FANTASTIKA KOD SRBA - uredila prof. dr Zorica Đergović-Joksimović
Izdavačka kuća Alma objavila je zbornik radova Anglofona naučna fantastika kod Srba koji je uredila prof. dr Zorica Đergović-Joksimović. Nakon „Uvoda u recepciju anglofone naučne fantastike“ iz pera urednice, sledi 17 radova (14 na srpskom i 3 na engleskom jeziku) vrsnih poznavalaca naučne fantastike. Uglednim domaćim istraživačima pridružili su se ovom prilikom i izučavaoci naučne fantastike iz inostranstva i time ovom zborniku podarili međunarodnu perspektivu.
Upravo zbog širine i dubine koju autori zahvataju prilikom obrade određene SF pojave, ovaj zbornik pruža uvid i u najznačajnije aspekte popularne kulture, društvene tj. privatne istorije, te istorije pojedinih segmenata izdavaštva u nas. Stoga, on može biti zanimljiv i koristan ne samo ljubiteljima i istraživačima naučne fantastike već i znato široj publici, kako kod nas tako i šire, na šta ukazuju i recenzenti ovog zbornika dr Maksim Šadurski sa Univerziteta Sjedlce (Poljska), dr Bojan Jović sa Instituta za književnost i umetnost (Srbija) i dr Dejan Ajdačić sa Univerziteta u Gdanjsku (Poljska).
Zbornik radova Anglofona naučna fantastika kod Srba sadrži 266 strana.
SADRŽAJ
Zorica Đergović-Joksimović – Uvod u recepciju anglofone naučne fantastike
I – TRAGANJA
Miodrag Milovanović – Metropolizacija Beograda i posledice širenja američke popularne kulture: Naučna fantastika
Marijana Terić – Recepcija naučne fantastike u jugoslovenskim književnostima
Tijana Tropin – Anglofona fantastika u ediciji Plava ptica: Istorija jedne recepcije
Agnes Bálizs – Censoring Translations: A Wrinkle In Time by Madeleine L’Engle
Sergej Macura – Recepcija Frenka Herberta u Jugoslaviji i Srbiji
Mladen Jakovljević – Filip K. Dik: Nepouzdani putokazi na putevima (do) stvarnosti
Milica Živković – Recepcija književnog dela Ursule Le Gvin u Srbiji
II – GRANANJA
Bojana Vujin – Otpor je uzaludan: Zvezdane staze, aktivna publika i rađanje moderne fan kulture
Kenneth Hanshew – Aleksa Gajić’s Technotise: Edit and I in Intertextual Dialogue
Mirna Radin Sabadoš – „U slavu čudovišta. Mi smo čudovišta“ – Stanica jedanaest Emili Sent Džon Mandel
Milan D. Živković – Literarna distopija i pandemija kovida 19: Kovid jezik kao distopijski jezik nove realnosti
III – SEĆANJA, RAZGOVORI
Aleksandar B. Nedeljković – Jedno vreme i jedan film: Ovo ostrvo Zemlja
Zoran Živković – Kako sam napisao Enciklopediju naučne fantastike
Ljiljana Pešikan Ljuštanović – Goran Skorbonja – Recepcija fantastične književnosti na engleskom jeziku: iskustvo prevodioca i pisca. Razgovor sa Goranom Skrobonjom
Zoran Stefanović – Boban Knežević – Novi horizonti naučne fantastike: Razgovor sa Bobanom Kneževićem, ljudskom splačinom
Marija Ristić – Dobrosav Bob Živković – Intervju sa Dobrosavom Bobom Živkovićem povodom naučnofantastičnih ilustracija iz časopisa Alef
IV – POSTSKRIPTUM
Darko Suvin – On Fake (Death-Dealing) Vs. True (Life-Affirming) Novums
GAVRAN
AVETI – F. M. Kroford
Zbirka horor priča klasičnog engleskog pisca, vrlo dobro.
Detaljnije o knjizi OVDE.
Biće kod Makarta ili Urban reads.
STRAHOR
CRNI MESEC U USPONU – horor triler Aleksandra Tešića
Aleksandar Tešić, pisac koji je popularnost stekao serijalom epske fantastike „Kosingas“, objavio je novi roman Crni Mesec u usponu, koji predstavlja žanrovsku mešavinu krimi priče i trilera sa elementima natprirodne strave.
Roman je inspirisan aktuelnim društveno-političkim tokovima u Srbiji, u kojima malo mesta preostaje za pitanja ekologije i očuvanja prirode, i govori o zastrašujućim događajima koji su usledili nakon što je najveća svetska rudarska kompanija stigla na Homolje u potrazi za bogatim nalazištima zlata.
Dok serija tajanstvenih smrtnih slučajeva potresa mali homoljski gradić, iza kulisa tradicije i starih predanja naziru se užas, sirove strasti i opasne tajne.
Inspektor Uroš Stanojević je po kazni prebačen iz Beograda u sredinu koja mu je nepoznata i gde se odjednom suočava sa svirepim ubistvima na koja meštani okreću glavu.
Anđelija Kerčulj je arheolog koja vrši iskopavanja na lokaciji Belovode iz neolita i otkriva tragove kulta starog milenijumima koji se održao do današnjih dana.
Crni Mesec je astronomska pojava u kojoj se mladi mesec dvaput pojavljuje tokom istog meseca i ponavlja se svakih 29 meseci. On je tradicionalno vezan za Veliku šumsku majku… Muma Paduri.
Crni Mesec u usponu sadrži 426 strana u mekom povezu.
STRIPOVI NA SAJMU
VESELI ČETVRTAK
Ne učestvuje na Sajmu! Ne isplati im se, šta li, ide im dobro biznis preko TRAFIKE, sajta i striparnica.
Šteta, jer objavili su gomilu odličnih stvari ove godine: obavestite se na sajtu
Knjiga „Horde zla” na svojih 360 strana moj je apsolutni favorit i jedna od najdražih mi Zagorovih avantura (sad u boji i sa text dodacima)…
DARKWOOD
SEJAČ SMRTI - KNJIGA PRVA
Kur, prekaljeni ratnik živi sam i izolovan u pećini, želeći time da zaštiti svet od sebe. Razlog tome je zla kaciga koja ima svoje JA i koja, kada Kur izgovori čarobne reči, postaje Sejač Smrti, i dobija neograničenu snagu i nepobedivost, usled čega je napravio brojne pokolje i uništio nebrojane vojske. On ne može da je skine jer bi samim tim i umro. Međutim u toj svojoj usamljenosti, prilikom lova, čuje zapomaganje žene koja je u nevolji. Uprkos tome što je odlučio da se nikad ne meša, on odlučuje da joj pomogne. Da li će uspeti da sačuva dušu, s obzirom da je gubi malo po malo svaki put kad mora da koristi kacigu videćemo u ovoj sagi o Sejaču Smrti... avantura može da počne!
KALVIN I HOBS
Mačji psiho šunja se tiho
Br. strana: 178
Boja: Crno-belo i kolor
Uvez: tvrdi
Format: 280 x 231
KALVIN I HOBS
Dani su nam prosto pretrpani
KALVIN I HOBS
Napad izopačenih mutiranih ubica monstruoznih snežnih zlica
MAKONDO
MANARIN MAJMUN
Nemam pojma šta je ovo, ali kad crta Manara, pa makar i majmune, to sigurno vredi overiti.
300 ČUDA
B.P.R.D.: NAJEZDA ŽABA. Tom 4 - Majk Minjola;
priča Majk Minjola, Džon Arkudi; olovka Gaj Dejvis ; kolor Dejv Stjuart ;
[uvod Scot Allie ; pogovor Gaj Dejvis ; prevod Vuk Kosović]
454 str. : ilustr. ; 26 cm
BPRD, američka vojska, žabe, roboti, jeti-monasi, čudovišta, hiperborejci, i zmajevi, nikako ne može bez zmajeva.. Kako ne voleti BPRD Čevrti tom donosi kraj sage o žabolikim stvorenjima, potrajalo je da se priča razvije i dostigne svoj vrhunac, ali apsolutno je vredelo. A Guy Davis.. Kako rečima opisati njegov crtež i nepresušnu sposobnost mašte i kreativnosti. I tekstualno i vizuelno, BPRD zaslužuje visoke ocene.
DISTRIKT PEPELA 1
Scenario: Cullen
Bunn
Crtež: Alex Guimaraes
Naslov originala: Bone Parish
Format: 170 x 260 mm
Povez: meki
Boja: kolor
Br str: 112
Ulicama Nju Orleansa širi se nova droga – napravljena od mrtvackog pepela. Vode se ratovi oko kontrole ponude, dok potražnja samo raste. Dok se razne kriminalne frakcije sukobljavaju, uživaoci i zavisnici pocinju da doživljavaju zastrašujuce vizije mrtvaca koji se vracaju u život – kroz njih same.
ČAROBNA KNJIGA
ZOV KTULUA – Lavkraft & Ilustracije Fransoa Baranže
[prevod priče Darko Tuševljaković ; prevod dodatnih sadržaja Bojana Janjušević]
80 str. ilustr. ; 33 cm
Vidi moj rivju OVDE.
DANIČKI UŽAS - H. F. Lavkraft & Ilustracije Fransoa Baranže ;
[prevod priče Darko Tuševljaković ; prevod dodatnih sadržaja Bojana Janjušević]
64 str. : ilustr. ; 33 cm
U PLANINAMA LUDILA - H. F. Lavkraft & Ilustracije Fransoa Baranže;
[prevod priče Darko Tuševljaković ; prevod dodatnih sadržaja Bojana Janjušević]
120 str. : ilustr. ; 33 cm
LOKOMOTIVA
DEN 1
Scenario & Crtež
Richard Corben
[prevod Draško Roganović]
Format 220 x 330
mm
Tvrdi povez
Br str 128, Kolor
Pisao sam o američkom izdanju OVDE – naše je prevod tog istog, remasterovanog, sa svim dodacima.
SVET MUTANATA
scenario Jan Strnad i Ričard Korben; crtež Ričard Korben;
[prevod Draško Roganović]
Sadrži i: SIN SVETA MUTANATA = SON OF MUTANT WORLD
160 str. : ilustr. ; 29 cm
Prevod dela:
Mutant World and Son of Mutant World / Richard Corben and Jan Strnad
Str. 159: Predgovor Jana Strnada prvom izdanju Sveta Mutanata (1982.)
Str. 160: Predgovor Ričarda Korbena prvom izdanju Sveta Mutanata (1982.)
KOMIKO
ŽVRLJA - Frederik Peters, Serž Leman
Ovo je priča o jednoj vremešnoj gospođi koja piše strašne priče za decu, o majci koja ne može da govori o njenoj ćerki koja to ne prestaje da čini, o mačku nezgodne naravi, o kolekcionaru čudesa koji ima po šest prstiju na obe šake, o džinovskoj ptici-fosilu, o krivotvorcu kojeg proganjaju imena ...
Ovo je odličan strip uživao sam u njemu, nažalost ne stigoh da pišem rivju, ali zaista ga preporučujem! Na prvi pogled ne deluje kao horor, a zapravo jeste!
GOLCONDA
STARI MOMAK (OLDBOY)
Manga po kojoj je Čanvuk Park napravio svoj kultni film.
STALKER
DRAKULA - Fernando Fernandez
Dizajn: Ivica Stevanović
Broj strana: 96 / Boja: kolor / Format: 219 x 297 / Povez: tvrdi
Mi Drakule smo izabrani. Dokazali smo to na Kosovu, u Mohaču, boreći se protiv Polumeseca. Krv je suviše dragocena i samo mi predvodnici umemo da je cenimo. Budući da smo jaki, ljudima je potrebno da ih vodimo – i vraćamo se iz prošlosti ako treba, postajemo neophodni jer počinje da vlada sramotni mir dekadencije, kako bismo ponovo poveli narod.
Stokerov gotski roman o plemiću vampiru već više od jednog veka jedan je od najinspirativnijih književnih predložaka za autore koji deluju na poljima drugih umetnosti. Nije lako nabrojati manje ili više uspele ekranizacije, ni filmske ni televizijske.
U oblasti stripa Drakula takođe iznova doživljava nove interpretacije, ali nijedna nije tako znalački transponovana na jezik devete umetnosti kao ova španskog strip-autora Fernanda Fernandeza.
Slikarske tehnike koje je koristio, kadriranje i filmska dinamika, te paleta boja koja potcrtava atmosferu transilvanijske strave svrstavaju delo pred vama u jedno od najuspelijih čitanja Stokerovog klasika i nesumnjivo stripsko remek-delo.
Zaviri ovde:
https://stalker.rs/wp-content/uploads/2023/10/drakula-_zavir.pdf
LEGENDE DANAŠNJICE - Pjer Kristen i Enki Bilal
Knjiga Legende današnjice sabira strip-albume Krstarenje zaboravljenih, Kameni brod i Grad koji nije postojao.
Na pozornici između utopije i antiutopije, junake ovih priča pratićemo krećući
se između politike i ideologije, fantazije i nauke, tragedije i crne komedije.
Ove razigrane legende mogu se i danas čitati kao aktuelno delo, premda svet u
kojem su nastale više ne postoji.
Sva tri navedena dela stvorili su, između 1975. i 1977. godine, scenarista Pjer
Kristen i crtač Enki Bilal.
Dok je Kristen u tom dobu već bio ostvaren autor
velike popularnosti, pre svega zahvaljujući jednom od najuticajnijih stripskih
naučnofantastičnih serijala – Valerijan i Lorelina – koji je tokom
pola veka stvarao s Žan-Kodom Mezijerom, za Bilala je to bio prvi izlazak na
veliku scenu. Uprkos tome, već tad je plenio crtežom koji je, premda još ne
sasvim oslobođen snažnih uticaja uzora, otkrio zanatski izgrađenog autora
bogate mašte.
Zavirite između korica:
https://stalker.rs/wp-content/uploads/2023/10/legende_danasnjice_zavir.pdf
BESNA KOBILA
ZEC Trkač - Saša Jovanović
U grafičkom romanu
Trkač 1 Saše Jovanovića likovnost se utrkuje s maštovitošću, metafizika s
društvenom satirom i još se cela priča odigrava u Nišu, 1933. godine.
Fantastičan strip u svakom smislu, po mišljenju uredništva Besne kobile jedan
od najboljih koje smo objavili.
„Nastavljajući sagu koja je počela fascinantnim grafičkim romanom Zec, Saša se
oslobodio uticaja nekih velikh svetskih crtača i ostao svoj i nepogrešivo
prepoznatljiv. Sa daškom magije, prstohvatom naučne fantastike i obilatom
kašikom dobrog pripovedanja, zakuvao izvrsno i originalno jelo koje višestruko
nagrađuje ponovljenim kušanjima.”
Ovo je izuzetno dobro crtano, pravo uživanje - ne propustite!
ŽIR
SMARAGDNA NIT – Šerlok i Ktulu u Gejmenovom imaginarijumu
Rađeno prema istoimenoj kratkoj priči kojom je Nil Gejmen 2004. godine osvojio prestižnu „Hugo“ nagradu. Priča predstavlja elegantan i pronicljiv omaž Arturu Konanu Dojlu, a sam naslov je referenca na njegov roman Grimizna nit s čijim uvodnim poglavljima se snažno prepliće. Priča „Smaragdna nit“ prvi put je objavljena u antologiji Shadows Over Baker Street krajem 2003. godine zajedno sa još sedamnaest proznih ostvarenja kojima su poznati pisci fantastike utisnuli lik Šerloka Holmsa u svet Ktulu mitosa Hauarda Filipsa Lavkrafta.
Istovremeno tajanstvena, jeziva i uzbudljiva priča „Smaragdna nit“ prikazuje briljantnog detektiva i njegovog vernog partnera dok pokušavaju da razreše užasno ubistvo tajanstvenog člana kraljevske porodice, koje bi moglo da dovede do neslućenih posledica. Složena istraga vodi istražitelje od opskurnih uličica Vajtčepela sve do Kraljičine palate.
Na strip adaptaciji priče, pored Gejmena su radili nagrađivani strip crtači Rafael Albukerk i Rafael Skavone, kao i višestruki dobitnik „Ajzner“ nagrade, kolorista Dejv Stjuart.
Prevod na srpski jezik uradio je Draško Roganović. Izdanje sadrži 88 strana u koloru.