izabrana dela

izabrana dela

уторак, 14. октобар 2014.

9. FESTIVAL SRPSKOG FILMA FANTASTIKE


            Evo ga opet to doba godine! Vreme je za novi, zamalo-pa-jubilarni, DEVETI Festival srpskog filma fantastike! Neka se spreme ljubitelji treša, a naročito domaćeg treša, ali od sorte nešto zabavnije (ili barem drugačije) od one sorte koja u ovim krajevima završava u bioskopima (npr. MALI UDO)! Istina, mogu se tu naći i filmići koji nisu s namerom rađeni kao treš (ali im se treš ipak desi), kao i oni koji uspevaju da izbegnu tom prokletstvu. Zapravo, nepredvidivost filmova je jedan od većih kvaliteta na ovom festivalu, jer čovek nikad ne zna na šta može da nabasa, šta može da ga strefi, i čime: možda bude neko umetničarenje, možda najcrnji treš, možda amaterizam, a možda obećavajući rani radovi budućeg majstora!? Jedno je sigurno: ovo je festival na kome su čak i loši filmovi, kad se zalome, na neki način dobri (so-bad-it's-good!), i barem kratko traju!
            Ove godine dobio sam privilegiju da budem u žiriju za glavne nagrade, a društvo mi tu prave reditelj Dejan T.T. Zečević i direktor varaždinskog TRASH FESTIVALA, Jurica Hižak. Nažalost, zbog manje povrede ruke i još nekih obaveza, ipak neću moći lično da dođem na ovogodišnje izdanje FSFF-a, a svoj zadatak u žiriju moraću da obavim putem sredstava moderne tehnologije. Pošto sam već odgledao veći deo takmičarskog programa, mogu (za sada) samo da kažem: "Ljudi, svašta će biti!" Posebno obratite pažnju na inostrane (španske!) kratke filmove!
Počasni gost Festivala je poznati američki producent, režiser i scenarista Mik Geris, koji će u petak 17. oktobra (18h) u Domu omladine Beograda o svom filmskom radu razgovarati sa kritičarima Đorđem Bajićem i Zoranom Jankovićem (duet poznatiji kao GingerKunac). Inače, naziv ove tribine/gosta (SLEEPWALKER!) više je nego akuratan... Ipak, budući da je sarađivao sa mnogim majstorima horora, valjda će barem da prospe neke zabavne anegdote ako ga zagolicaju gde treba...
Biće održana i TREĆA BEOGRADSKA ZOMBI PARADA (pazite da je ne pomešate s onom PPPP smejurijom: Putinova Poltron-Parada Patriota = 16.X; zombiji = 18.X).
Prikazaće se i nekoliko dugometražnih horor filmova: ovi koji igraju u Kinoteci su low-budget treševi, sudeći po trejlerima i svemu (ko mi ne veruje, nek progugla), ali švajcarski CHIMERES nije tako loš, može se pogledati (samo izdržite spori početak; nešto kasnije kreću krv i akcija). I njegov reditelj je gost festivala, mada taj podatak nisam primetio u zvaničnim najavama.
Karta za celokupan popodnevno-večernji program je 200 din, s tim što se posebno plaća 200 din. za prepodnevnu akciju PRO MAKE UP SHOW, ali ćete zato sasvim besplatno moći da slušate "Majstora horora" (poznatog još i kao "Čovek koji je popravio Kjubrika") a vala i da odgledate ceremoniju dodele nagrada i cele-celcate Ghoul/Zeka nagrađene filmove!
Evo koje vas strave i užasi čekaju narednih dana:


PROGRAM

- DOM OMLADINE BEOGRADA -
Makedonska 22/IV

NULTI DAN, UTORAK, 14. OKTOBAR

15.00 OFF PROGRAM > ISPOD CRTE

1. DRUGI DEO – Saša Matijević (2014, 83 min)
2. BOL – Matija Milutinović (2014, 19 min)
3. CRVENA PLIMA – Emil Destani i Marko Marković (2014, 28 min)
4. PREKID – Nikola Stojanović (2014, 8 min)
5. BEZIZLAZ – Jelena Pranić (2014, 8 min)
6. INSANITY, PERVERSIONS AND ALIENS – Boris Prole (2010, 8 min)
7. I VANSINNETS GAP – Zoran Stanković (2014, SWE, 7 min)

18.00 OFF PROGRAM > DOKUMENTARNA FANTASTIKA
1. RTANJ I TAKO DALJE – Tamara Pančić (2013, 22 min)

18.30 MEĐUNARODNI PROGRAM 1
1. ALEXIA – Andrés Borghi, (2013, ARG, 9 min)
2. TIMOTHY – Marc Martinez Jordan (2013, ESP, 10 min)
3. WITH TIME – Malak Quota (2014, UAE, 14 min)
4. SARCOPHAGA – Giuseppe Peronace, (2013, ITA, 23 min)
5. SUJETO DARWIN – Manuel Fernández (2013, ESP, 14 min)
6. PIT AND THE PENDULUM – Donatello della Pepa (2013, ITA, 11 min)
7. TERRA 2084 – Nuno Sá Pessoa (2014, POR, 10 min)

20.00 OFF PROGRAM
1. CHIMERES – Olivier Beguin (2014, SWI, 82 min)

21.30 VARAŽDIN TRASH FILM FESTIVAL PREDSTAVLJA
1. MEIN KAMP – Tihomir Galevski (2014, HRV, 31 min)

22.10 TAKMIČARSKI PROGRAM “PIRAMIDA” 1: slovenska mitologija
1. BJESOMAROVA KĆI – Hrvoje Mužević (2012, HRV, 95 min)


PRVI DAN, SREDA, 15. OKTOBAR

10.00 – PRO MAKE-UP SHOW BALKAN
Kryolan Pro Make-Up seminar
Početak: 10.00, Seminar: 11.00-15.00

19.00 OTVARANJE FESTIVALA I IZLOŽBI
Ilustracije Boba Živkovića
Fantastične skulpture Nemanje Đurića

Kostimi Ljubice Dolašević (Pumpkin Workshop)
Performans “Vilindar”

19.20 DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM 2

1. DUB PLAY – Nemanja Lazić (2013, 20 min)
2. TMINA – Luka Bursać (2014, 68 min)

21.00 SPECIJALNA PROJEKCIJA
1. MAMULA – Milan Todorović (2014, SRB, 77 min)
sa premijerom trejlera WRATH OF THE DEAD (2 min)

23.00 MEĐUNARODNI PROGRAM 2

1. DIENTES DE OTRO – Manuel Ortega Lasaga (2013, ESP, 19 min)
2. MR DENTONN – Ivan Villamel Sanchez, (2014, ESP, 9 min)
3. BÍLIS NEGRA – Nuno Sá Pessoa (2013, POR, 18 min)
4. TIN & TINA – Rubin Stein (2013, ESP, 12 min)
5. TRAJECTOIRES – Philippe Massoni (2014, FRA, 13 min)
6. SIMILO – Zacarías & Macgregor (2014, ESP, 22 min)


DRUGI DAN, ČETVRTAK, 16. OKTOBAR

10.00 PRO MAKE-UP SHOW BALKAN
Takmičenje šminkera FASHION MAKE-UP ARTIST (tema: kraljica)
početak: 10h, završetak: 15h, proglašenje pobednika 15.30h

16.00 REGIONALNI TAKMIČARSKI PROGRAM

1. MALI DISKONTINUITET U VREMEPROSTORU – Goce Cvetanovski (2013, MAK, 14 min)
2. KRESNIK – David Sipoš (2014, SLO, 22 min)
3. ŠUPAKFEJS – Gašper Antauer (2014, SLO, 30 min)
4. MOGUĆA BUDUĆNOST, DIO 1 – Darko Dragić (2014, BiH, 7 min)

18.00 DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM 2
1. DIVNA BUDUCNOST, LJUBAVI MOJA – Marko Žunić (2014, 33 min)
2. UKRONIJA – Marko Backović (2014, 29 min)
3. MRAK – Momir Milošević (2014, 25 min)
4. UNA No 2 – Stevan Aleksić (2014, 23 min)

20.00 DOMAĆI TAKMIČARSKI PROGRAM 3
1. NEKRŠTENI DANI – Emilija Gašić (2014, 16 min)
2. APATRIDIA – Višeslav Radenković (2014, 31 min)
3. NOĆNI ČUVARI – Marko Marinković (2014, 12 min)
4. SEDMA UMETNOST – Mihailo Cvetković (2014, 19 min)
5. PROCEP – Marija Rodić (2014, 7 min)
6. POSLEDNJA – Radomirka Siljanoski (2014, 14 min)

21.30 TAKMIČARSKI PROGRAM “PIRAMIDA” 1: slovenska mitologija

1. LESO SE VRAĆAO KUĆI – Uroš Petrović (2014, SRB, 4 min)
2. DESTRUKTIVNA MITSKA SILA KOJA PROGANJA SRBE – Siniša Cvetić (2014, SRB, 8 min)
3. CRNOBOG – Marko Trivunčević (2014, SRB, 5 min)
4. MOKOŠ – Jelena Ilić Todorović (2014, BiH, 11 min)
5. SVETOVI – Predrag Cokić (2014, SRB, 14 min)
6. ZABRAN – Milivoj Kostić (2014, SRB), 12 min


TREĆI DAN, PETAK, 17. OKTOBAR

10.00 PRO MAKE-UP SHOW BALKAN
Takmičenje šminkera BODYART & SPECIJALNI EFEKTI (tema: zver)
Početak: 10h, završetak 15h, proglašenje pobednika: 15.30h

16.00 MEĐUNARODNI PROGRAM 3

1. SINNSIDE – Miguel Ángel Font Bisier (2013, ESP, 13 min)
2. STEPMOTHER – Nick Fogg (2014, UK, 5 min)
3. EMPLOEE OF THE MONTH – Olivier Beguin (2012, SWI, 14 min)
4. TE ESCUCHO – Jorge Blas (2013, ESP, 9 min)
5. CARGOLS! – Geoffrey Cowper (2012, ESP, 17 min)
6. LOS EXILIADOS DE KRATOS – Pedro Jaén R. (2014, ESP 14 min)
7. REDEEM THE BEGINNING – Dennis Petersen (2014, SWE, 15 min)

18.00 – 19.30 SLEEPWALKER: Tribina sa Mikom Gerisom (voditelji Djordje Bajić i Zoran Janković)
20.00 SVEČANO ZATVARANJE FESTIVALA


DODELA KOSKARA I PIRAMIDE
NAJBOLJIM FILMOVIMA 9. FSFF-A

20.30 PROJEKCIJE POBEDNIČKIH FILMOVA
+ PROJEKCIJA FILMA SLEEPWALKERS U ČAST MIKA GERISA


ČETVRTI DAN, SUBOTA 18. OKTOBAR

TRG NIKOLE PAŠIĆA: TREĆA BEOGRADSKA ZOMBI ŠETNJA
Nastupaju : DreDDup, Goatmere and The Hellspades

DODELA NAGRADA NAJBOLJIM UČESNICIMA ZOMBI ŠETNJE



MUZEJ JUGOSLOVENSKE KINOTEKE
Kosovska 11

PRVI DAN, SREDA, 15. OKTOBAR
17.00 OFF PROGRAM
1. MORNING STAR – Luca Boni, Marco Ristori (2014, ITA, 89 min)


DRUGI DAN, ČETVRTAK, 16. OKTOBAR
17.00 OFF PROGRAM
1. PERFIDIA – Lucia A. Rojas (2014, CHI, 72 min)


TREĆI DAN, PETAK, 17. OKTOBAR
17.00 OFF PROGRAM
1. PHANTASMAGORIA - M. Abbate, D. Cristopharo, T, Martella (2014, ITA/FRA, 80 min)

Нема коментара: