субота, 25. новембар 2017.

Šta sam ulovio na Sajmu knjiga 2017



Sa blagim zakašnjenjem (ne mojom krivicom) evo tek sad da vas izvestim šta sam sve nabavio na ovogodišnjem Sajmu knjiga u Beogradu: nešto kupio, nešto dobio, nešto unapred znao i tražio, na nešto nabasao neočekivano, kao i uvek u životu što biva...
Inače, upravo je u toku i Sajam knjiga u Nišu (22-29.11), pa sam ulovu dodao i nekoliko knjiga koje sam ovde uzeo.

AUTORSKI PRIMERCI
 
Na Sajmu u Beogradu sam najzad uživo ugledao dva sveža izdanja na kojima sam radio.
PISAR TAME, prva zbirka priča Tomasa Ligotija, savremenog majstora strave, na srpskom jeziku...
Sa umjetninama na koricama i unutra zahvaljujući Ivici Stevanoviću, ovo je Biblija modernog horora.

Takođe, ovogodišnji Sajam nas je razveselio i prvim pravim, pristojnim izdanjem Lavkraftovog KADATA – s mojim prevodom i dodatnim napisima, i sa sjajnim ilustracijama Dejana Nenadova.
Više o ovoj preljepoj knjizi imate OVDE.
 

Na Sajmu se pojavila i nova DILAN DOG knjiga (br. 26) – u njoj je, pored ostalog, i moj napis o epizodi nekada izašloj kao „Crna magija“, a sada se zove „Crno prokletstvo“. Moj esej zove se „Od crnog – crnje“.
Takođe sam pokupio nove epizode Dilana + novu (mnogohvaljenu ali od mene još nepročitanu) Planetu mrtvih.
Od drugog izdavača uzeo sam prvih 6 epizoda serijala Morgan Lost o kojem sam čuo dobre stvari, pa ću uskoro proveriti ima li istine u tim pohvalama.

PROMOCIJE I POKLONI
 
Luzitaniju su mi dali tvrdeći da je „ovo nešto kao za mene“ (korica svakako deluje tako!);
novog Hodorovskog sam dobio za prikaz (podsećam, već sam ovde hvalio Gde ptica peva najlepše);
Kadijinu knjigu iz teorije umetnosti dobio sam, naravno, od autora, s posvetom.

HOROR SLIKOVNICE
 
Ovo o Lavkraftu uzeo sam jer je u pitanju vrlo dobar, koncizan pregled njegovog života i dela, sa nekoliko retkih i/ili dosad mi neznanih fotki i ilustracija. Sa svim popustima (član sam Vulkana, jbg) koštala me je oko 1.300, čini mi se.
Tašenova knjiga o horor filmu je prvorazredna slikovnica – zaista, vrhunski odabir fotografija – a slike su praćene kvalitetnim tekstovima i prikazima filmova, sa obiljem zabavnih podataka. Sa svim popustima (isto kod Vulkana) koštala je oko 1.600, čini mi se.
MESEČEVE SJENE je nešto kao hrvatski odgovor na Bodirogićeve knjige iz srpske mitologije – goth ilustracije na temu veštica i raznih TimBartonovskih čuda. Izdali neki Hrvati, luksuzno, a i cena je takva: 2.550 din.

HOROR PROZA
OK, dao sam 300 dinara lopovu Bobanu i njegovoj samizdat geštetner produkciji za novu zbirku priča Adrijana Sarajlije GOLI GLASOVI. O njegovom debi-romanu pisao sam nimalo nežno, čak u dva nastavka (OVDE i OVDE), ali priče su mu bolje i uprkos svemu smatram ga jednim od vrednijih današnjih žanrovskih pisaca kod nas. Inače, u knjizi ima i SF-a i fantazije i horora.
Pavkovićev sumnjivi izbor domaćih horor priča na sajmu je bio baš džabe – 400 din + poklon knjiga (Barker). Naravno, uzeo bih ga i za veće pare, jer ipak – ko će se, ako ne ja, osvrnuti kako valja na ovo (ne)delo?
Anđelu sam uzeo a) eto, da je imam i na srpskom, odnosno da vidim valja li prevod radi eventualnog kasnijeg repriziranja u „Poetici strave“ (budući da obožavam ovu zbirku), i b) bila je samo 250 din.
Horor Japanci, iz očiglednih razloga.

ESEJISTIKA
Lotringerove Perverzije su mi delovale zanimljivo, fundamentalno perverzno.
Fantastiku u rumunskoj književnosti mi je poklonio jedan poštovalac (da ne kažem: obožavalac) koga sam slučajno sreo na Sajmu! Slava mu i hvala!
Spec. broj Filmske kulture o horor filmu sam kupio eto da ga imam – čitao sam to u biblioteci odavno, eseji su sranje, tu je npr. čuveni „dr“ Milan Ranković i njegovo baljezganje o sličnosti horor filma i fašizma (!!!), secirao sam to u knjizi U BRDIMA, HORORI, ali eto, doktor za horor mora to da ima jer to je moj križ.
Ove tri knjige u sredini sve izdao Orion-Art (koji je objavio i Kadijinu o umetnosti): dve obrađuju ključne horor termine, „abjekciju“ (iliti „zazorno“) i „unheimliche“ (uncanny / začudno), a treća obrađuje ključnu horor temu – SMRT! Njen autor je istaknuti filozof, Jenkelevič, koga znam po odličnoj knjizi IRONIJA, tako da uopšte ne sumnjam da je ova knjižurina vredna pažnje. Kao Kadijin prijatelj dobio sam neki popust na ove, ali cene su ionako razumne (npr. tvrda SMRT je bila 1.400 a mogli ste da odaberete i meku!).
Ovo crno dole je knjižica o srpskom ekspresionizmu (150 din. kod Matice srpske), zanimljiva mi jer govori o piscima koji su rabili fantastiku i njoj srodne teme i postupke (Nastasijević, Isidora Sekulić...).

KNJIŽEVNOST
Ovu Šveblinku su mi hvalili pouzdani ljudi, pa rekoh da proverim na šta liče te njene začudne, hororoidne latinoameričke priče.
Andrejeva sam uzeo kako bih novim i lepim knjigama zamenio neka prastara, požutela, polu-ubuđala izdanja koja odavno imam. Ispostavilo se da SATANIN DNEVNIK sadrži mnogo više od naslovne novele-romančeta (slabog!), pa stoga itekako vredi posedovanja.
Poove eseje sam uzeo kako bih na srpskom imao „Eureku“, njegov fundamentalni esej, nezaobilazan za razumevanje njegove proze; trebaće mi nekad za neko citiranje ili šta god; takođe, tu je i nekoliko njegovih ređe preštampavanih eseja, tj. neki su prvi put na srpskom.

NIŠKI ULOV
Kao što ja to uvek ponekad kažem, niko još nije uspeo da napravi sajam knjiga na kojem ja nisam našao nešto za sebe, pa tako i ovog puta u hali Čair.
Selina sam rešio da uzmem kako bih polako zamenio svoje primerke njegovih dela u prevodu na engleski (koja sam kupio u Americi 2003.) primercima na srpskom.
ČAROBNI BREG se odavno nakanjujem da pročitam (kad već nisam sa 18 godina kao svi normalni tinejdžeri!) i presrećan sam a) što sam našao staro, lepo, legitimno, odlično očuvano (verovatno nečitano) izdanje i b) što je cena bila više nego razumnih 900 din. Na Kupindu se ovako odlično očuvano izdanje, sa zaštitnim omotom, kreće od 1.200 do 1.500 din.
Pavličićevu knjižicu o krimiću odavno imam u fotokopiji iz biblioteke, a sad je nađoh – nećete verovati – u jednoj kutiji, na „akciji“, za 30 din! Da, trideset dindži za vickast ali pametan osvrt na krimi književnost od strane velikog autoriteta za to i mnogo više od toga.
LAŽOV je roman koji sam dobio na poklon od autora – nešto kao savremeni humoristički krimić – deluje obećavajuće.
DELO – temat „Psihologija ženskog“ ima nekoliko eseja vrednih pažnje, neki borderline horror-relevant (npr. „Strah od ženskog“).
Poljake sam uzeo jer imaju zanimljivu književnost o kojoj želim više da saznam, a ova lepa tvrdopovezana knjiga iz vremena normalne države i kvalitetnog izdavaštva je bila samo 250 din pa nisam mogao odoleti.
Toliko za sada.

A vi šta ste lepo kupili?

17 коментара:

  1. Kupila sam sledeće od Orfelina:Pisar tame, Karmila, Zazviždi i ja ću doći, Hladna ruka u mojoj. Oduševljena sam knjigama. Posebno mi se svideo Ejkman. Da li ćete uskoro prevesti još Ejkmanovih priča? Pozdrav.

    ОдговориИзбриши
  2. Auuuuuuuu Samanta Šveblin! Jedva čekam da počneš da čitaš. Dopašće ti se. Ubeđena sam. Jednostavno, nema epiteta... A što je najluđe nema ih ni u samim pričama. Hahaha... Pritom, preveo Branko Anđić. Čim nije njegov prevod- knjiga dzumbus, znam iz iskustva.On i Nina Lanović. Bojim se da se mnoge stvari izgube u prevodu. E sad što se tiče pripovetki,
    volim da ih čitam u prevozu i sada privodim kraju jednu antologiju. Tanjir pun reči, ali da se ne bih puno udajavala od teme za peporuku: MENE NIKAD NISU PUŠTALI DA PRIČAM,Isidora Blajstena i ODVRATNA SREĆA, Giljermo Martineza.
    Moram da pomenem i antologiju svremene hispanoameričke pripovetke,takođe izabrao i priredio Branko, preveli Andjić, Vesna Gatalica i Aleksandra Stevanović.

    Eto.

    ОдговориИзбриши
  3. ODVRATNU SREĆU sam kupio na prošlom sajmu, ali još nisam pročito...

    ОдговориИзбриши
  4. - Pisar tame, Kadat (sjajno, svaka čast)
    - Lom: Čudesene Priče- Pu Sunling, Omon Ra, Glad- Hamsun, Niko i ništa u Parizu i Londonu- Orvel, Korektura, Gete na samrti/Moje nagrade (u jednoj knjizi), Odakle zovem- Karver (dobio na poklon)
    - Dereta: Zaslepljenost- Kaneti, Knjiga nespokoja- Pesoa, Ledeni dvorac- Vesos.
    - Tanesi: Duša/Kokoro- Soseki, Eseji, Eureka, Politije- Po
    - Solaris: Glas gospodara, Eden, Nepobedivi- Lem
    - Logos: Dostojevski trip- Sorokin, Satanin dnevnik, Gubilište- Ajtmatov, Crvena konjica & Kako se to radilo u Odesi- Babelj, Radnik- Jinger, Kratka povest o antihristu- Solovjov, Harms 1-2 (sabrana dela)
    - Martirologijum- Dnevnik Andreja Tarkovskog (odlično izdanje Akademske Knjige), Doktor Glas- Sederberg, Plave sveske- Kafka, Taj mrtvi Briž- Rodenbah, Kataloniji u čast- Orvel, Elementarne čestice- Uelbek

    Mislim da je to sve :)


    ОдговориИзбриши
  5. MM - biće još ejkmana, već dogodine.
    bezimeni - pošto je bio taj harms u 2 toma? mislio sam to da uzmem ali bilo je preskupo zadnji put kad sam proveravao.

    ОдговориИзбриши
  6. Probaj da nabaviš i Isidora Blajstena . Eto, čak naslovna pripovetka MENE NIKAD NISU PUŠTALI DA PRIČAM se nalazi u antologiji TANJIR PUN REČI. Inače, tu sam otkrila Sofiju de Melo Brejner Andersen. U pitanju je portugalka, pesnikinja, objvila je pored zbirki poezije dve zbirke priča UZORNE PRIČE i PRIČE KOPNA I MORA. Izvanredna je.

    ОдговориИзбриши
  7. Skup je Harms, puko sam četiri hiljade. Kažu da je izdanje gotovo rasprodato, pa sam bio u fazonu- nek ide život!

    ОдговориИзбриши
  8. Томас Бернхард - Коректура, једва чекам да завршим Смрт на кредит и почнем с овим, баш ми је фалило Бернхарда
    Селин - Север + Од замка до замка (купио ван сајма додуше али исти дан па их убрајам)
    Фернандо Песоа - Књига неспокоја, хвале људи па реко да видим, иако контам да ће бити 50-50 (надам се да грешим додуше), а и цена је била скроз повољна за овакво издање
    Артур Макен - Велики Бог Пан, чека зиму
    Леонид Андрејев - Црвени Смех
    Жорж Батај - Еротизам
    Достојевски - Зли Дуси 1 и 2, нисам био дајхард фан још увек свеже средњошколске лектире ал ово ми делује занимљиво па ћу му пружити последњу шансу
    Витолд Гомбрович - Порнографија, ово ми је било сјајно кад сам читао у пдф-у, један од дражих писаца Жулавског и види се доста утицаја (штета само што је засрао Космос)
    Витолд Гомбрович - Трансатлантик
    Витолд Гомбрович - Дневник, од овога очекујем баш баш доста

    ОдговориИзбриши
  9. Već drugu godinu za redom ne mogu posjetiti sajam knjiga u Bg. Em je prevoz skup em nikakav. Ali naravno, uvijek se nađe neka dobra duša da donese po koju knjigu. Kao i uvijek Orfelin: Ligoti i Meken, po preporuci sa bloga zbirku priča "U vrzinom kolu" (respect za Divlju kapelu), Skrobonjin roman "Nakot" i antologiju "U znaku vampira" koje su inače na štandu Makart knjižare bile smiješno jeftine.

    ОдговориИзбриши
  10. Kako su inferiorne korice novog Dilana u odnosu na one stare crno krvave...plašio sam se da ih uzmem u ruke.

    ОдговориИзбриши
  11. Otkrijte nam tajnu, kakva je to slicnost izmedju fasizma i horora :) ?

    ОдговориИзбриши
  12. „U osnovi trijumfa nakaznog zla nad lepom dobrotom uvek stoji pobeda jakih nad slabima, sile nad nemoći. Pri tom pobeda jakih nije samo pobeda zlih, već i nenormalnih. Normalni su u tim filmovima po pravilu objekt akcije nenormalnih. Normalno se iskazuje kao pasivno i u tom smislu – gotovo predodređeno za poziciju žrtve. Svi se ljudi u tim filmovima dele na žrtve i nasilnike raznih vrsta.
    Ovaj tip viđenja sveta duboko je srodan korenima fašističke ideologije. Apsolutna i permanentna pobeda jakih nad slabima hoće da se nametne kao prirodna. 'Prirodnost' ove pozicije, preuzeta iz životinjskog sveta, nastoji da se predstavi i kao osnovni zakon međuljudskih odnosa, i samo se delimično modifikuje u odnosu na klasičnu fašističku doktrinu. Dok je ta doktrina propagirala genocid i likvidaciju rasno 'nečistih' u ime 'zdravlja' rase, koristeći se pravom jačega, u filmovima 'strave i užasa' se obrće odnos 'zdravo-bolesno' tako da zdravo postaje nemoćno, a bolesno moćno. Osnovni odnos dominacije snage nad nemoći i dalje se zadržava.“
    ---Milan Ranković, 'Seksualnost u filmovima 'strave i užasa'', Filmska kultura br.128 (god. XXIV), 1980. str. 57.---

    ОдговориИзбриши
  13. Укратко,као да се Хићин скривени страх од дегенерације претворио у чудовиште које га прогања...

    ОдговориИзбриши
  14. Uzeo "Kadata", Japance, Bredberija (jbg, nisam mogao da odolim jer si nahvalio zbirku, a ja još ništa nisam pročitao od njega, pa i ovako okrnjeno izdanje mi je igralo), uzeo Samantu "Spasonosna razdaljina" i preuzeo Ligotija kojeg sam ranije naručio ;)

    ОдговориИзбриши
  15. Pozdrav Dejane. Da li si pročitao Morgan Losta? Kakvi su utisci?

    ОдговориИзбриши
  16. počeo, nije me zavozalo, i odložio posle prve sveske. al treba da to dovršim, barem tih 5-6 sveski koje imam, dugujem to izdavaču.

    ОдговориИзбриши